Naar de inhoud
Offerte aanvragen

Landelijk overzicht

Vrachtwagenparkeren in Nederland: het tekort per provincie

Nederland komt zo'n 4.000 plekken tekort om vrachtwagens 's nachts op een truckparking te laten staan. Het grootste tekort zit in Limburg, Gelderland en Noord-Brabant, langs de routes van de Rotterdamse haven naar Duitsland. Zonder extra plekken loopt het tekort op tot bijna 7.000 in 2040. Wat er op bedrijventerreinen staat, zit in geen van die cijfers.

4.119
plekken tekort, opgeteld per provincie
6.974
plekken tekort in 2040, hoog scenario
43 mln
euro van het Rijk voor grond en uitbreiding
Op deze pagina 6 onderdelen
  1. Het tekort per provincie
  2. Waar het knelt
  3. Wat de cijfers niet laten zien
  4. Wat er aan gebeurt
  5. Vrachtwagens tellen op bedrijventerreinen, in heel Nederland
  6. Veelgestelde vragen

Het tekort per provincie

De meest recente landelijke berekening staat in het rapport "Truckparking van de Toekomst", dat Buck Consultants International en RoyalHaskoningDHV in 2023 schreven in opdracht van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Daarin staat per provincie hoeveel plekken er zijn om te overnachten, en hoeveel er nodig zijn.

Plekken voor de lange rust op truckparkings, per provincie. Bron: Truckparking van de Toekomst (2023), cijfers 2022, Limburg gecorrigeerd op basis van tellingen.
ProvincieAanbodVraagTekort 2022Tekort 2040 (hoog)
Limburg6652.4001.7352.264
Gelderland4921.1896971.117
Noord-Brabant1.2261.9016751.384
Noord-Holland142476334514
Utrecht70290220380
Zuid-Holland9951.180185839
Flevoland0122122154
Friesland3511580110
Overijssel33540671178
Zeeland137118overschot 1932
Groningen5445overschot 93
Drenthe315148overschot 167overschot 129
Nederland4.4668.3894.1196.974

Drie dingen om te weten bij het lezen van deze tabel:

  • Het gaat om overnachten. De vraag is het aantal plekken dat nodig is voor de lange rust: de nacht en het weekend. Verzorgingsplaatsen langs de snelweg zijn bedoeld voor de korte pauze en tellen hier niet mee als aanbod, al overnachten er in de praktijk wel veel chauffeurs.
  • Het landelijke tekort is een optelling. Een overschot in Drenthe helpt niet in Limburg. Daarom telt het rapport alleen de provincies met een tekort bij elkaar op. De 4.000 plekken uit het nieuws van september 2026 komen overeen met deze berekening.
  • Limburg is geteld, de rest is berekend. Het model voorspelde voor Limburg een vraag van 1.326 plekken. Tellingen van de provincie kwamen op ruim 2.400. Het rapport verving daarom het modelcijfer door de telling. Voor de andere provincies is zo'n correctie niet gedaan.

Waar het knelt

De tekorten zitten vooral langs de corridors Oost en Zuidoost: de routes van de Rotterdamse haven richting Duitsland. Volgens het rapport gaat het om drie soorten plekken. Rond de mainports, zoals de haven van Rotterdam en Schiphol, waar vrachtwagens wachten tot ze kunnen laden of lossen. Rond logistieke hotspots met veel warehousing. En aan de grens met Duitsland, waar het rijverbod op zondag en feestdagen chauffeurs aan de Nederlandse kant laat stoppen.

Het rapport zoomt voor de vier corridorprovincies verder in:

  • Limburg: Noord-Limburg rond Venlo, en Zuid-Limburg langs de Duitse grens. Volgens het rapport vangt Limburg een deel van het tekort uit Duitsland en België op. Lees meer op de pagina over parkeeronderzoek in Limburg.
  • Noord-Brabant: de regio Eindhoven, en tekorten rond Den Bosch en Tilburg.
  • Gelderland: de A15-corridor in het zuidwesten, en de routes naar het noorden over de A28 en de A50.
  • Zuid-Holland: de A15-corridor vanaf de Rotterdamse haven.

Ook buiten de corridors loopt het op. In het hoge scenario groeit de vraag naar plekken om te overnachten tot 2040 met bijna 40 procent. Overijssel, waar de truckparkings langs de A1 en de A28 's nachts regelmatig overvol staan, riep het Rijk in september 2026 op om voor extra plekken te zorgen.

Wat de cijfers niet laten zien

Een chauffeur die geen plek vindt, kan niet gewoon doorrijden. Rusten is verplicht, dus wordt het een andere plek: op een verzorgingsplaats, in de berm, op een bedrijventerrein of in een woonstraat. Het rapport noemt de gevolgen op bedrijventerreinen bij naam: overlast, sociale onveiligheid en risico op ladingdiefstal.

Maar hoeveel vrachtwagens er 's nachts op bedrijventerreinen staan, staat in geen landelijk overzicht. Het aanbod in de tabel zijn plekken op truckparkings, de vraag is een berekening. En Limburg laat zien hoe ver een berekening ernaast kan zitten: de telling kwam bijna twee keer zo hoog uit als het model.

Voor een gemeente betekent dat: wie wil weten hoe groot het probleem op haar eigen bedrijventerreinen is, moet het laten tellen.

Wat er aan gebeurt

Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat heeft 43 miljoen euro klaarliggen voor grondaankoop en uitbreiding van truckparkings, en maakt de plannen met de provincies en de transportsector. In de Rotterdamse haven wordt een truckparking met ruim 480 plekken aangelegd, en langs de A2 en de A58 zijn verzorgingsplaatsen uitgebreid. Transport en Logistiek Nederland waarschuwt dat dit het tekort niet wegwerkt. Wat het geld betekent voor gemeenten, lees je in 43 miljoen voor truckparkings: wat betekent dat voor je bedrijventerrein?

Vrachtwagens tellen op bedrijventerreinen, in heel Nederland

ParkLab telt hoeveel vrachtwagens en opleggers er 's avonds, 's nachts en in het weekend op bedrijventerreinen en in de straten eromheen staan, en waar precies. Per straat, per soort wagen en per soort plek: waar het mag, in een verbod, in de berm of in een woonstraat. Je krijgt een kaart, een dashboard en een rapport binnen 48 uur na de laatste meting.

We werken vanuit Roermond in heel Nederland, en plannen de tellingen op de momenten dat het in jouw regio speelt. Lees hoe dat werkt bij onderzoek naar vrachtwagenparkeren.

Meer weten over vrachtwagenparkeren

Veelgestelde vragen

Hoeveel parkeerplaatsen voor vrachtwagens komt Nederland tekort?

Zo'n 4.000 plekken om 's nachts op een truckparking te staan. Het rijksrapport Truckparking van de Toekomst uit 2023 komt op 4.119, opgeteld over de provincies met een tekort. Zonder extra plekken loopt dat in het hoge groeiscenario op tot bijna 7.000 in 2040.

In welke provincie is het tekort het grootst?

In Limburg, met een tekort van ruim 1.700 plekken. Daarna volgen Gelderland en Noord-Brabant, met elk bijna 700. Het zijn de provincies langs de routes van de Rotterdamse haven naar Duitsland.

Mag een vrachtwagen overnachten op een bedrijventerrein?

Dat bepaalt de gemeente. Veel gemeenten hebben in hun APV een parkeerverbod voor grote voertuigen, soms alleen in woonwijken, soms ook op bedrijventerreinen. Kijk dus in de APV van de gemeente waar het terrein ligt.

Zitten bedrijventerreinen in deze cijfers?

Nee. Het aanbod in de tabel zijn plekken op truckparkings. De vraag is een berekening op basis van het vrachtverkeer, in Limburg aangevuld met tellingen op verzorgingsplaatsen en truckparkings. Hoeveel vrachtwagens er 's nachts op bedrijventerreinen staan, staat er niet in.

Bronnen

  1. Buck Consultants International en RoyalHaskoningDHV, Truckparking van de Toekomst, definitief rapport, 7 maart 2023
  2. Binnenlands Bestuur, Miljoenen liggen klaar voor aanpak overvolle truckparkings, september 2026
  3. Transport Online, Rijk trekt 43 miljoen euro uit voor extra vrachtwagenparkeerplaatsen, maar tekort blijft groot
  4. Hart van Nederland, Miljoenen voor overvolle truckparkings: duizenden plekken tekort

Laatst gecontroleerd op 6 oktober 2026. Komt er een nieuwe landelijke berekening, dan werken we de tabel bij.

Vraag een offerte aan

Vraag een offerte aan

Vertel over het project, vrijblijvend en zonder gedoe. Binnen 24 uur reactie.

Vrijblijvend. Je gegevens worden alleen gebruikt om contact op te nemen.

E-mail
info@parklab.nl